Smear Testi

En son ne zaman ‘smear testi’ yaptırdınız?
Yılda bir ‘smear testi’ hayat kurtarır
1940′lardan bu yana, rahim ağzı kanseri olan kadınlarda ölüm oranı yüzde 70 azaldı. Bunun en önemli nedeni, kadınların çoğunun ‘ PAP smear testi ‘ ile taranmasıdır. Tamamen yanılmaz bir yöntem olmasa da, bu test rahim ağzı kanserinin yüzde 95′ini ortaya çıkarıyor.

 

Nasıl yapılır?
Test, jinekolojik muayene esnasında, bir özel fırça ile rahim ağzı bölgesinden salgı alma esasına dayanır. Cerrahi bir işlem değildir. Dokuya zarar vermeyen ve acı uyandırmayan bir uygulamadır. Sürüntü materyali olan salgı, lam denilen ince bir cam üzerine yayılıp, laboratuvara gönderilir. Patoloji laboratuvarında boyama işlemlerinden geçirilen cam, mikroskop altında incelenerek, değerlendirilir. İnce yayma teknikle, Human Papilloma Virus(HPV) tayini de yapılır.

 

Nasıl değerlendirilir?
Değerlendirmede, biri klasik ve eski olan, Class 1, 2, 3, 4 ve 5 olarak isimlendirilen beş sınıf esasına dayanılan sınıflandırma yöntemi, diğeri ise Bethesda sistemi denilen yeni yöntem kullanılır. Amaç, normal hücreleri, atipik hücreleri veya ara hücreleri, tanımlanıp daha ileri tetkik veya takip konusunda tavsiye bildirmektir.

 

İnce yayma pap smearin avantaji nedir?
İnce yayma teknik de daha ayrıntılı ve temiz inceleme olanağı kazanılır. İltihabi hastalıkların etkenleri de tanınabilir. Sonuçlar daha açıktır.

Ayrıca, Pap test sonucu anormal çıkarsa, hasta tekrar çağrılmaksızın, alınmış salgısından HPV DNA testi yapılabilir. HPV pozitif çıkan hastalarda saptanan kanser öncesi hastalıklar, kansere değişebilecek şiddet de kabul edilir. Rahim ağzı kanserinin oluşmasında, büyük oranda HPV rol alır.

 

Önemi? 
Genelikle rahim ağzı normal hücrelerinin, kanser hücrelerine dönüşmesi ani değildir. Belirti vermeyen ve premalign denilen, kanser öncesi hastalıklar, yılda bir Pap test yaptıranlarda, bu dönemde fark edilir. Kanser öncesi hastalıkların tedavisi çok kolay ve çok başarılıdır. Hasta, kanser teşhisi almadan fark edilmiş ve büyük tedavi işlemleri gerektirmeden tedavi edilmiş olur. Gelecek olan bir kanserden de kurtulur. Pap Smear Testi, yılda bir yaptırabilen ve bu uygulamayı tüm popülasyona ulaştırabilen uygar ülkelerde rahim ağzı kanserine (Serviks Kanseri) rastlamak nadirdir.

 

Ne sıklıkla yapılmalıdır?
Pap smear test, rahim ağzı kanseri için yapılan bir tarayıcı testtir. Şikayeti olmayan, 18 yaşını doldurmuş ve seksüel yaşamı başlamış bayanlara, ilk 2 yılda, yılda bir yapılır. Bu iki tarama normal gelirse, test 3 yılda bir tekrarlanır. Şüpheli sonuç alınan durumlarda, eğer ileri bir tetkik yapma gerekliliği yoksa, daha sık aralıklarla yapılabilir. Pap smear testin normal rapor edilmesi, hastanın genital normal olduğunu kanıtlamaz. Rahim üst kısmı ve yumurtalık kanserlerini taramaz.

Ayrıca jinekolojik muayenenin yapılması, rahim üst kısmı, ve yumurtalıklara ait değerlendirme için de sonografik incelemeden geçmesi, yıllık kontrol açısından önem taşır.

Henüz Yorum Yapılmamış.

Yorum ekle